ABC dla wolontariusza

Gramy bo lubimy!

Przygotowania do 30. Finału WOŚP ruszyły pełną parą. Nasz Sztab zakończył rejestrację Wolontariuszy, którzy wspólnie z nami 30 stycznia 2022r. zagrają wielki finał. Czym się wyróżnia prawdziwy Wolontariusz? Oto 5 cech, po których rozpoznacie  naszych bohaterów w finałową niedzielę:

Raz do roku wszystkie różnice między ludźmi przestają mieć znaczenie. Tego dnia wszystkie serca otwierają się na dobro. Dlatego nieważne kto, nieważne ile i nieważne gdzie. Każdy dobry wolontariusz cieszy się nawet z grosika wrzuconego do puszki.

Jak nieść dobro i marznąć na dworze w finałową niedzielę to tylko z „bananem” na twarzy. Uśmiech, radość i dobre słowo to magiczna moc naszych Wolontariuszy, która sprawia, że co roku Fundacja WOŚP może kupować coraz więcej sprzętu dla polskich szpitali.

Pamiętajcie, że tego dnia Wszystkich jednoczy jedna idea, która wyzwala odruchy dobra, ale nikogo nie zmusza. Dlatego nasi Wolontariusze wiedzą, gdzie jest granica dobrego zachowania i nikogo nie nagabują na siłę.

Pamiętajcie samotny Wolontariusz to smutny Wolontariusz. Dlatego w ekipie zawsze raźniej, można porozmawiać, pożartować i miło spędzić czas, a Wasz śmiech będzie zarażać innych radością. Jeden trzyma puszkę, inny przykleja serduszka, a jeszcze ktoś inny częstuje napotkanych ludzi dobrym słowem. I na koniec rzecz najważniejsza – w grupie jesteście bezpieczniejsi!

Każdy z Wolontariuszy co roku dostaje puszkę i identyfikator, które są dowodem na to, że gra razem z naszym Sztabem, dlatego tak ważne jest, aby mieć je na wierzchu. Co roku Jurek prezentuje przed finałem jak będą wyglądać puszki i identyfikatory. Pamiętajcie o tym, żeby wasza puszka była zabezpieczona – musi być oklejona banderolami, a numer identyfikatora musi się zgadzać się z numerem na puszce. Pomaga to również w Waszej identyfikacji, gdyby ktoś chciał Was zweryfikować. Jeżeli zapełnicie Waszą puszkę to zawsze możecie ją w Sztabie wymienić na nową – pustą.

Już niedługo kolejny 30. Wielki Finał WOŚP. Zanim ruszysz w teren z puszką jako nasz Wolontariusz, poświęć chwilę na lekturę tych kilku zdań. To, co tu przeczytasz, na pewno będzie ci przydatne w tą styczniową niedzielę.

 

Jeśli to twoja pierwsza przygoda z WOŚP, to weź sobie te rady do serca. Pomogą ci mieć udany Orkiestrowy debiut i sprawią, że ta niedziela długo pozostanie w twojej i naszej pamięci.
Jeśli jesteś orkiestrowym weteranem, to masz szansę zapoznać się z naszymi radami i spojrzeć na finał z innej strony. Jeśli uważasz, że jakieś dodatkowe wskazówki by się tu przydały, to napisz nam o tym i podziel się swoim doświadczeniem. Dzięki temu stworzymy fantastyczną zgraną ekipę naszego Sztabu.

O czym powinien wiedzieć każdy wolontariusz WOŚP

Identyfikator to nie jest magiczny talizman rodem z Harrego Pottera, dzięki któremu zdobywasz dodatkowe życie, albo nietykalność. Zbiórka publiczna to nie gra komputerowa. Tego dnia wiele osób będzie zaangażowanych w zapewnienie tobie bezpieczeństwa, ale najważniejszą osobą, która ma o ciebie zadbać jesteś TY.

Wiemy z doświadczenia, że identyfikator i zaangażowanie w tak dużą akcję dodaje wielu osobom skrzydeł. Jednak musisz pamiętać – nie chodź z identyfikatorem tam, gdzie obawiasz się chodzić bez niego. Ciemne zaułki są niebezpieczne dla każdego i żaden finał nie sprawi, że tego dnia będzie inaczej.  Twój identyfikator nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Jeśli nie chcesz kwestować w pojedynkę, to znajdź sobie kogoś do pomocy. Jak już wspominaliśmy – w grupie jest raźniej, weselej i bezpieczniej. Pamiętaj tylko o zasadach, które mówią, że to Ty jesteś wolontariuszem WOŚP, a tym samym osobą odpowiedzialną za puszkę. Tylko ty możesz zbierać pieniądze i puszki nie wolno ci przekazywać w inne ręce. Ale inni mogą ci pomóc chociażby w naklejaniu serduszek, co przy ciężkiej puszcze, zmarzniętych rękach i w pojedynkę jest niezłą ekwilibrystyką. Twoi pomocnicy nie są formalnie w tym dniu wolontariuszami, ale mogą cię nieformalnie wspierać w twoim wolontariacie. Najlepiej by była to osoba dorosła, rzecz jasna, albo grupa przyjaciół, która cię wesprze. A już całkiem fantastycznie będzie, jak zbierzecie się w grupie i wspólnie zgłosicie do naszego Sztabu z chęcią kwestowania podczas finału.

Jak mawiał klasyk: to nie wina pogody tylko złego ubrania. Pamiętaj, że finał jest w styczniu, a pogoda jest zmienna. Przygotuj się na najgorszy wariant pogodowy.

Opanuj techniki ubierania się na cebulę. Lepiej mieć co z siebie zdejmować, niż zmarznąć. Weź plecak albo torbę, do której możesz włożyć zdejmowane rzeczy i która nie zajmie ci rąk – będą ci potrzebne do czego innego (pucha i serducha). I lepiej mieć ciężkie i suche buty niż lekkie, ale mokre. PAMIĘTAJ! W Sztabie czeka również na ciebie jedzenie i ciepłe napoje, którymi możesz się wzmocnić i dzięki temu rozgrzać.

Znajdź sobie też wcześniej „gorące punkty” – miejsca w których możesz się schować i zagrzać – sklepy, kawiarnie, stacje, galerie itp., które w tym dniu oferują Wolontariuszom wsparcie. Jesteś najważniejszy – jeżeli pogoda Cię pokona – przerwij kwestowanie, wróć do Sztabu i rozlicz puszkę. Nie zbieramy dla rekordów.

Podczas finału sporo firm i ludzi wspiera Wolontariuszy, oferując gorące napoje czy ciacho, które potrafi dać solidnego energetycznego kopa. Pamiętaj by przed wyruszeniem w teren sprawdzić na naszej stronie kto, gdzie i co oferuje w tym dniu.

Nie każdy lubi WOŚP, ale są tacy, którzy muszą ci to jasno i dobitnie powiedzieć. Nie dyskutuj z nimi, bo nie ma to najmniejszego sensu. Odejdź z uśmiechem na twarzy i życzeniem dobrego dnia i zostaw ich ze swoimi poglądami. Zobaczysz, że jak stracą publikę to przestaną dyskutować.

Żeby nie wiem co się działo nie komentuj ich zachowania (wiemy doskonale, co możesz chcieć im powiedzieć! Sami pewnie byśmy im to powiedzieli hehe). Tego dnia dla wszystkich jesteś częścią Orkiestry, a Orkiestra to budowanie mostów, a nie stawianie murów. Nikt nie powie w tym dniu, że to Kowalski kłócił się z p. Janką spod 5 tylko, że to ci od Orkiestry. Takim zachowaniem możesz nieświadomie zniszczyć coś, na co inni ciężko pracują od 30 lat – markę Orkiestry. To ważne – nie daj się sprowokować. Weź głęboki oddech i przypomnij sobie po co w tym dniu jesteś w tym miejscu.

Jeśli dojdzie do rozboju, w wyniku którego ktoś próbuje przemocą zabrać ci puszkę, to mu ją oddaj. Tacy ludzie są nieobliczalni, więc nie ryzykuj. Od walki z nimi i od ścigania ich są odpowiednie służby, nie TY. Żadne stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia czy złamania lub inne rany nie są warte tego, co jest w puszce – niezależnie od tego ile w niej będzie. Twoje zdrowie jest najważniejsze więc odpuść!

Odpuść, ale informuj. Niezwłocznie zadzwoń do naszego Sztabu i poinformuj co się stało i gdzie jesteś. Zawiadomimy odpowiednie służby.

Twój identyfikator ma być na wierzchu, a dokumenty w kieszeni. Każdy ma prawo obejrzeć identyfikator, sprawdzić jego prawdziwość i zweryfikować pozwolenie na zbiórkę publiczną. Jeśli ma wątpliwości co do twojego identyfikatora i chce cię zweryfikować w obecności policji, to mu na to pozwól. Pamiętaj! Nie reaguj nerwowo, nie uciekaj, nie cwaniakuj tym bardziej. Takie zachowania sprawią tylko sporo zamieszania lub kłopotów zanim się okaże, że wszystko jest w porządku. Takie jest prawo każdego obywatela, a w tym dniu to dodatkowo twój obowiązek. Nie zapominajmy, że nie wszyscy są życzliwi Orkiestrze.

Niestety fałszywi wolontariusze też się zdarzają.

Dzięki takim społecznym kontrolerom wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi, nie miej do nich o to żalu ani pretensji.

Do ponurego, skulonego Wolontariusza, który stoi z miną, jakby brał udział w zbiórce za karę, raczej nikt nie podejdzie. Nie strasz sobą ludzi, od tego jest Halloween. Finał to dzień radości! Bądź uśmiechnięty, rozmawiaj z ludźmi jednym słowem – zarażaj ich swoją radością. Pamiętaj, że dobro wraca do nas podwójnie!

Nawet jeśli o to nie prosiliśmy wcześniej. Napisz do nas maila co ci się podobało w naszym finale i organizacji Sztabu, a co ci się nie podobało, dlaczego ci się nie podobało i jak to twoim zdaniem powinno wyglądać.
Takie informacje są kluczowe dla naszej ekipy, która chce się rozwijać i doskonalić i sprawiać by co roku finał był jeszcze lepszy. Bez twoich uwag nawet nie będziemy wiedzieć, że coś poszło nie tak, albo że coś można zorganizować lepiej. Szef Sztabu czy poszczególni jego członkowie nie zjedli wszystkich rozumów, nie widzą wszystkiego co dzieje się w dzień finału. Dzięki twoim spostrzeżeniom kolejny sztab i finał będzie lepiej zorganizowany.