Sztab MDK zbiera nakrętki

Zrób dla innych coś dobrego i zbieraj nakrętki. Codziennie miliony plastikowych nakrętek po napojach ląduje w koszu na śmieci. A można je przecież wykorzystać       w znacznie lepszy sposób np. do działań charytatywnych.

Wszyscy zbierają nakrętki

W szkołach, w przedszkolach, na uczelniach wyższych, w urzędach, a nawet w sklepach spożywczych i w marketach, można znaleźć punkty, do których oddaje się plastikowe nakrętki po napojach.

Taki pojemnik stanął również przy Miejskim Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie” w Katowicach przy ul. Markiefki 44a. Akcja zbierania nakrętek została zainicjowana podczas 30. finału WOŚP.

Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcje charytatywno-ekologiczne, do których może włączyć się każdy. Plastikowe nakrętki – od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów – są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego zaangażowania. Wystarczy przynieść do wyznaczonego miejsca zebrane przez siebie nakrętki.

Akcja nakrętki… ale co dalej?

Co można zrobić z nakrętek? Akcja „zbieramy nakrętki” jest zwykle organizowana w szczytnym celu, dla chorych i poszkodowanych przez los. Po przekazaniu nakrętek konkretnej Fundacji lub Stowarzyszeniu zostaną one sprzedane. Co dzieje się zaś z samymi nakrętkami?

Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. naukę segregacji, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska (plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat). Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania  plastiku na rzecz wykorzystania surowców wtórnych – z odpadów.

Zbiórka nakrętek organizowana jest najczęściej w szczytnych celach. Przykładem może być zakup wózka inwalidzkiego, zakup fotelika terapeutycznego, czy sfinansowanie kosztownej rehabilitacji lub leczenia. Każdy powód jest dobry, aby zbierać nakrętki i przekazywać je na cele charytatywne.

My również włączyliśmy się w tą globalną akcję i zbieramy nakrętki.  DRUGIE NAKRĘTKOWE SERCE już napełnione! Nakrętki przekazujemy na pomoc w zakupie inwalidzkiego wózka dla nastolatka.  DZIĘKUJEMY !!!

TYMCZASEM ZACHĘCAMY WAS do wspólnego zbierania nakrętek i przynoszenia ich do MDKu. Nasze serce czeka by się ponownie zapełnić.

PAMIĘTAJCIE! POMAGANIE JEST W MODZIE!

 

PARTNEREM NASZEJ AKCJI I SPONSOREM POJEMNIKA JEST: